HISTORIE KLUBU

Počátky historie

 To,že podle vzpomínek pamětníků byly učiněny první krůčky k vzniku fotbalového oddlílu v roce 1926.K oficiálnímu založení klubu došlo o rok později (1927),  a to pod uměleckou jednotou Deutsches Turnverein.První název FO-Sturm Lukavec! V tom společně hráli Češi,Němci.Prvními průkopníky se stali: Otto Rozezin,Josef Melichar,Gust Satran,Wenzel Kraut,Ladislav Neubert,Ladislav Pavlíček,Bohumil Kylíšek,Eduard Focke,Rudolf Plescher,Otto Slezák,Karel Schubert,Kindermann Fric. 

První hřiště

První hřiště STURMU se nacházelo pod hřbitovem.Nesplňovalo však potřebné parametry.Proto bylo vybudováno nové - po pravé straně silnice směrem směrem na Lovosice. Za pronajatý pozemek platilo vedení klubu 400,-Kč ročně.Peníze - nejen na pronájem,ale i chod oddílu - si naši předchůdci obstarávali pořádáním zábav.Drobné zbyly i na inventář. Na kopačky pro každého člena však nikoli.Ti situovanější si je obstarávali z vlastních financí.Nezřídka se však nastupovalo k utkání - použijme dobovou rerminologii - ve střevících!První sada dresů? Zelené a bílé trenýrky!Premiéra na pažitu?V Ústí na Klíši proti tamějšímu Deutsche Turnverein.Dostali jsme na budku 16:2.Kronikář neopoměl,že ty dva kousky v síti Ústečanů zařídili Otto Rozezin s Pepou Melicharem. 

 Další kroky

Přes okupaci fotbal neexistoval.Byl obnoven až v roce 1947.Zápis z této ustavující schůze,která se konala 19.června 1947,existuje.Pro informaci a přesnost citujeme celé jeho znění.Zápis o ustavující schůzi sportovního lkubu SK Lukavec, která se konala dne 19.června 1947 ve 20:30 hod. V hostinci u Kylíšků v Lukavci. 14 sportovců sešlo se, aby dalo konečně základ právoplatnému sportovnímu klubu, který se již zapojí v podzimním mistrovství Severozápadočeské župy ku hraní v mistrovství III.třídy.Dobré předpoklady pro rozvoj klubu u nás v Lukavci jsou ale dány, neb nejedná se pouze o rekreaci toho I.A mužstva, ale jde zde o všeobecné podchycení mládeže k pěstování sportu za řádného vedení a především nejprve po povolení pp. rodičů u těch žáků a u všech po lékařské prohlídce ,zda může tu kopanou dotyčný provozovati či nikoliv.Každý sport má své světlé a stinné stránky, záleží pouze na tom, jak je veden a jak je prováděn. Kdo má zájem z dospělých o provozování fotbalu, přihlas se sám o přihlášku klubu, za ty menší žádají se pp.rodiče, by pro ně vyzvedli přihlášku sami. Základající příspěvek stanoven 20 Kčs - meze dobročinnosti nejsou tím však omezeny. Měsíční příspěvek všech činí 5Kč. Přihlášky obdržíte u předsedy klubu Ládi Svobody, koloniální obchod, nebo u jednatele klubu kol. Otty Krakeše.

 Výbor klubu sestaven:

 předseda                              Ladislav Svoboda

 I.místopředseda                  Frantošek Tichý

 II.místopředseda                 Jaroslav Řidký

 pokladník:                             Václav Vaníček ml.

 jednatel:                                Otakar Krakeš

 náčelník:                                Stanislav Vejborný

 rekvisitař:                               Robert Růžička

 archivář:                                 Jaroslav Říha

 bez funkce:                            Otto Surmák

 revizoři účtů:                          František Neiman

náhradníci: Josef Udatný, Bedřich Hanikýř, Štefan Antal, Jaroslav Šrámek, Karel Kostroun,Walter Edvard

Ve sportu půjde vždy politická příslušnost stranou - dobří sportovci, skutečně dobře to s klubem myslící, bez rozdílu politické příslušnost jsou srdečně vítáni a zveme Vás tímto ke spolupráci na rozvoji našeho sportovního klubu.

 

předseda:Svoboda Lad.                      jednatel:bez podpisu

 

První sezona po válce

Tolik tedy o začátcích sportovního klubu po roce 1945. Později potom byl tento sportovní klub přejmenován na Tělocvičnou jednotu Sokol a to z podmětu místního akčního výboru a všech složek obce dne 1.ledna 1949. Tolik tedy o historii naší tělovýchovné jednoty. Záznamy o činnosti klubu mezi léty 1947 až 1965 se bohužel nedochovaly, kromě fotografie ze sezony 1956-57. V roce 1965 se stal fotbalový klub Sokol Lukavec účastníkem okresní soutěže litoměřicka. Byl zařazen do A skupiny. Vedle našeho oddílu jsme měli za soupeře : Sokol Malé Žernoseky, Sokol Velké Žernoseky, Sokol Žitnice, T.Čížkovice, Slavoj Litoměřice B, SCHZ Lovosice B, Sokol Ploskovice, Sokol Libochovany, Sokol Třebívlice, Slavoj Sulejovice a Sokol Hošťka. Pro nastávající obdobíměl níš oddíl k dispozici těchto 16 hráčů: Václav Kocián, Rudolf Hlaváček, Čeněk Matěna, Pravomil Svoboda, Jiří Dlouhý, Vladimír Svoboda, Miroslav Šrámek, Valter Pergler, Vlastimil Verner, Jiří Pergler, Jaroslav Vaníček, Jaroslav Hlavnička, Milan Person, Jiří Svoboda, Antonín Went a Václav Šereda. Podzimní část sezony byla jak pro náš oddíl kopané, tak i pro celou sportovní veřejnost v obci velmi úspěšná. Z jedenácti sehraných mistrovských zápasů získalo mužstvo celkem 19 bodů a tím i vedení v tabulce. S náskokem 4 bodů.

 Výsledky v jednotlivých utkáních:

  S.Malé Žernoseky – S.Lukavec           2:3(1:2)

  Branky:Verner 2,vlastní

  S.Lukavec – SCHZ Lovosice B           5:4(3:0)

 Branky:Verner 2,Hlavnička,Went,Šrámek

 S.Libochovany – S.Lukavec               1:2(1:1)

 Branky:Verner,Svoboda J.

 S.Lukavec – Sl.Litoměřice B                4:2(2:1)

 Branky:Svoboda J. 3,Pergler J.

 S.Třebívlice – S.Lukavec                      2:1(0:0)

 Branka:Svoboda J.

 S.Lukavec – T.Čížkovice                       7:0(1:0)

 Branky:Verner 3,Svoboda J. 2,Vaníček,Went

 S.Lukavec – S.Hošťka                          1:1(1:0)

 Branka:Went

 S.Lukavec – S.Ploskovice                    4:0(2:0)

 Branky:Verner 2,Person,Went

 S.Velké Žernoseky – S.Lukavec          2:3(0:2)

 Branky:Svoboda J.,Went,Verner

 S.Žitenice – S.Lukavec                         1:3(1:1)

 Branky:Person 2,Svoboda J.

 S.Lukavec – Sl.Sulejovice                     2:0(0:0)

 Branky:Svoboda Vl. 2

 Střelci podzimní části:

 Verner 11,Svoboda J. 9, Went 5, Person 3, Svoboda Vl. 2,Vaníček,Pergler J.,Hlavnička a Šrámek 1.

 Citace z kroniky psané panem Haraldem Schilhabelem:

 ,,Dobré umístění v podzimní části soutěže však zároveň zavazovalo všechny hráče k tomu, aby se přes zimní období co nejpečlivěji připravili na jarní sezonu. Bylo rozhodnuto, že příprava začne již 3.prosince a pravidelné cvičení se pak bude konat každý čtvrtek. Cvičení probíhá v kulturním domě a hráči se tohoto cvičení zúčastňují v mezích svých možností. Ne všichni hráči mají tomuto cvičení správný postoj. Přesto že měli možnost se těchto cvičení zúčastnit , raději se věnovali svým zábavám.´´Konec citátu

 

Roky 1965-66

Během let 1965 a 1966 náš oddíl uspořádal několik kulturních akcí a zúčastnil se sběru železa. V létě pak klub pořádal týdenní zájezd našich fotbalistů pod stany do Kandlova Mlýna u Prachatic, kterého se zúčastnily i manželky hráčů. Dne 10.07. 1966, v době kdy se konala tradiční pouť, proběhla oslava 40.výročí založení fotbalového klubu. Při této příležitosti navázal náš oddíl kopané družbou se zahraničním celkem Traktor Beilrode (NDR), který se oslav zúčastnil a zároveň bylo sehráno přátelské utkání. (Ta se stala tradiční i v příštích letech u nás i v Německu.)

 Výbor oddílu v roce 1965 se skládal z těchto členů:

 Zdeněk Razim,Robert Růžička,Václav Poříz, Rudolf Hlaváček st., Hafale Schilhabel, Milan Kněžour, Vladimír Svoboda, Robert Merkl, Zdeněk Hlaváček, Jiří pergler a Pravomil Svoboda.

 V jarní části okresní soutěže naši hráči potvrdili dobrou formu formu a postoupili do okresního přeboru. Byl to jistě krásný dárek k 40.výročí založení oddílu.

 Výsledky jarních utkání(jména střelců se bohužel nedochovala)

 S.Lukavec – S.Malé Žernoseky           2:1

 SCHZ Lovosice – S.Lukavec               1:3

 S.Lukavec – S.Libochovany                 4:1

 Sl.Litoměřice B – S.Lukavec                1:1

 S.Lukavec – S.Třebívlice                      1:2

 T. Čížkovice – S.Lukavec                     1:1

 S.Lukavec – S.Velké Žernoseky          2:2

 S.Hošťka – S.Lukavec                          1:1

 S.Ploskovice – S.Lukavec                    2:2

 S.Lukavec – S.Žitenice                         4:4

 Sl.Sulejovice – S.Lukavec                    1:2

 Zde bohužel kronika pana Schilhabela končí.Další záznamy mezi lety 1966-1973 byli ztraceny při povodních v roce 2002. Informace pamětníků o tomto období se různí. Proto je raději nepublikujeme.

V roce 1972 se v lukavecké kopané stala převratná událost. Naši fotbalisté vybojovali postup do I.A třídy. O postup se zasloužili a I.A třídu hráli tito hráči a trenéři:  

 Brankaři:Václav Kocian, Zdeněk Vrba, Vojta Elman, St. Chobotský

 Hráči: Pravomil Svoboda st., Ota Lízl, Karel Toncar, Jiří Kropáček, Jiří Pergler, Jiří Kozák, Vasil Valko, Josef Hlaváček, Oldřich Udatný, Vladimír Udatný, Pavel Mego, Ladislav Robouský, Miroslav Poříz, Jiří Glogovský, Antonín Axman, Antonín Went, Vlastimil Verner, Luděk Kylíšek, Boleslav Krotik, Josef Charvát, Jiří Malík, Zd. Růžička, V.Sazeček, Mil. Maňour, Jar. Zika, Jos.Focke, Jos. Hauptman, Jindra Kunert, Petr Rosický, V. Toncar

 Trenéři: Miroslav Šrámek, Václav Šereda, Harald Schilhabel

 

Přesto že jsme I.A třídu hráli jen do roku 1976, považujeme toto období za jedno z nejvýznamnějších v historii klubu!!!

 

Od roku 1965 se v Lukavci hrály tyto soutěže:

 

1965 - 1966                        III.třída (Sokol Lukavec)

1966 - 1967                        II.třída

1967 - 1972                        I.B třída

1972 - 1976                        I.A třída

1976 - 1979                        I.B třída

1979 - 1984                        II.třída

1984 - 1994                        IV.třída

1994 - 1997                        III.třída

1997 - 2004                        II.třída

2004 - 2005                        I.B třída

2005 - 2014                         II.třída
2014 - 2015                  I.B třída

 

 

Historicky nejlepší střelci klubu (započítány branky pouze za A mužstvo):

Ctirad Udatný         447. mistrovských branek (k 15. 11. 2015 - stále aktivní hráč)

Jiří Glogovský         296. mistrovských branek (*12. 5. 1955 - †2. 3. 2014)

Tomáš Šenfeldr      101. mistrovských branek ( prezident klubu)

 

Aktuality

1 | 2 | 3 | 4 | 5 >>

Kontakt

Fotbalový klub SK Lukavec

724 235 478

Oficiální webové stránky fotbalového klubu SK Lukavec

Tvorba webových stránek zdarmaWebnode